ניווט באתר > מרכז קהילתי עוזיאל > דף הבית > עולמם הסודי של ילדי הגן

קיצורי דרך בחברה העירונית

עולמם הסודי של ילדי הגן

מידע כללי

יעל שוורץ, 'הלוחשת להורים ולגננות' תלחש לכם טיפים בהרצאה לקראת חינוך מיטבי בגן הילדים.

 

יעל שוורץ, יועצת חינוכית (.M.A) המתמחה בליווי שני קהלים : גננות והורים (משפחות) כבר קרוב ל-30 שנה, מדריכה גננות בגנים פרטיים ועירוניים כיצד להצליח ולהתמודד מול קשיי המקצוע בכדי שהן תצלחנה לנהל את הגן שלהן ולהוביל אותו לאקלים מיטבי ולממש את הפוטנציאל האישי שלהן.

 

עוסקת בחינוך כ-30 שנה לאחר שהתחילה את דרכה כגננת וכיום כאמור יועצת חינוכית ומדריכת הורים מזה שנים רבות. יעל, מרצה ברחבי הארץ, מעבירה השתלמויות, סדנאות והרצאות , מלווה צוותים חינוכיים ומשמשת גם כמנחת קבוצות הורים וכמלווה זוגות הורים באופן פרטני ומובילה אותן לחיים טובים יותר ורגועים יותר.


מה צריך כדי לגדל ילדים מאושרים? חושבים שאתם יודעים? אולי לא הכול....בואו ללמוד מה באמת חשוב לעשות עם הילדים שלנו כדי שיצמחו ויגדלו ויתפתחו כילדים מאושרים בעידן כל כך מבולבל כיצד מגדלים ילדים מאושרים בעידן שלנו? מקובל לומר שאקלים רגשי בלתי אמפתי זה "נורא ישראלי".

מונחים כמו 'פראייר', 'נחנח' או 'חנון' מאפיינים את הלך הרוח הישראלי: אם תהיה אמפתי מידי - תצא פראייר. מחקרים שהשוו בין גננות ישראליות ואמריקאיות הראו שהגננות הישראליות מעדיפות ילדים פעילים עם 'טמפרמנט של אש'. האמריקאיות מעדיפות דווקא ילד סתגלן ביחסיו עם אחרים, שהבעתו הרגשית הבולטת היא חיובית. בעיני הגננות הישראליות – "הילד האידיאלי" של הגננות האמריקאיות נתפש כצייתן מידי, כנוע ונוח מידי. החברה הישראלית מעריכה אסרטיביות המלווה בקצת חוצפה ותוקפנות, ויש בה לעתים זלזול בהתנהגות מנומסת. ואולי הגיע הזמן להחזיר למיקרוקוסמוס של הגן היבט רך יותר, קצת פחות מתגונן וקשוב לזולת? 

האמנם הגננת היא זו שמעצבת את האקלים הרגשי בגן, או שמא..? לפעמים נדמה לגננות שמי שבאמת קובע את האווירה בגן אלו ילדים עם בעיות התנהגות, ילדים שרמת התוקפנות והאלימות שלהם גבוהה במיוחד.

בשנה שבה הרכב הקבוצה בעייתי – גם האקלים בגן מתוח. מה שבאמת קובע, אומרות הגננות בליבן, זה הרקע המשפחתי של הילדים, וגם מעורבות יתר והאשמות תכופות של הורים בגן. גננות חשות שהן נשאבות בעל כורחן אל תוך אקלים שהן אינן חפצות בו: אקלים שבו כולם מתגוננים ועומדים על המשמר.


'ארגז הכלים המקצועי' לגננת מבוסס במידה רבה על דיבור ממוקד-רגשות : 'שיח רגשי' מטפח בגן יכולות של הבנה רגשית, ומחדד שוב ושוב מסרים על "מה מרגיש האחר". שיח כזה משפיע על האווירה והאקלים, ועשוי גם לשמש מודל לילדים בדיבור בינם לבין עצמם. זהו הבסיס להקניית 'אוריינות רגשית' שכמו כל סוג אחר של אוריינות - דורשת תרגול חוזר ונשנה . בהרצאה ילמדו הנוכחים על כלים לעיצוב האקלים הרגשי בגן וכלים לקידום היכולת הרגשית-חברתית של הילדים כי החיים ביחד בקבוצה מזמנים לכולנו גם רגעי נחת וגם חוויות דחק-ילדים זקוקים למבוגרים שיעזרו להם לנהל חוויות רגשיות וללמוד איך מתאים לבטא אותן.

 

יום שלישי, 2.10.18, בשעה 19:00,

מרכז קהילתי 'עוזיאל', רח' סיני 25, אשדוד.20 ₪ בלבד כחלק ממיזם תרבות הפנאי 'התושב במרכז הקהילתי'.

למידע והזמנות:08-8565716.

תאריך יום ושעה מיקום עלות כניסה
02/10/2018
כ"ג תשרי התשע"ט
שלישי
19:00
מרכז קהילתי עוזיאל 20 לפרטים נוספים יש לפנות בטלפון:
08-8565716